Filtrovat podle

Tiskové struny pro 3D tiskárny

Základní materiál, ze kterého je 3D tiskárnou tvořen objekt. Existuje široké spektrum materiálů, které se ke 3D tisku používají. Zde jmenujeme alespoň základní paletu materiálů, které naleznete v naší nabídce. Dalším dělením je rozměr struny, nejpoužívanějším rozměrem je struna o průměru 1,75mm.

Filamenta pro 3D tisk

Materiály a jejich stručná charakteristika

ABS

Akrylonitrilbutadienstyren (ABS) je amorfní termoplastický průmyslový kopolymer, který je odolný vůči mechanickému poškození. Tuhý, houževnatý, dle typu odolný proti nízkým i vysokým teplotám, málo nasákavý, zdravotně nezávadný. Je odolný vůči kyselinám, hydroxidům, uhlovodíkům, olejům, tukům. Je materiál vhodný pro FFF/FDM technologii 3D tisku

ASA

akrylonitril-styren-akryl: Byl vytvořen jako alternativa k ABS, se zvýšenou odolností proti povětrnostním podmínkám. Je to vysoce kvalitní konstrukční termoplast s vynikající odolností proti UV záření. Výhodou tohoto materiálu je dobrá mechanická odolnost, tuhost, odolnost proti teplotě, jednoduchá zpracovatelnost na 3D tiskárnách, kvalita tisku i při náročných detailech i pro malé objekty, výborné vrstvení tisknutého objektu, vynikající odolnost proti povětrnostním vlivům a zachování fyzikálních vlastností. ASA má nízkou hladinu žloutnutí, což je velmi důležité pro aplikace, kde je dlouhodobě kladen důraz na vzhled. Další výhodou je jeho dobrá rozměrová stabilita. Je vhodný pro tiskárny založené na FFF/FDM technologii. Je vhodný pro výrobu prototypů, strojírenských nástrojů i koncových výrobků pro běžné použití včetně využití pro tisk dílů pro venkovní aplikace. Tisk je ucelený a pevný, vhodný i na malé detaily, vytisknutý objekt je lesklý.

BVOH

je materiál pro snadný tisk se spolehlivými vlastnostmi extruze a rychlou dobou tavení, mnohem rychlejší než současné materiály PVA / PVOH na trhu. Designérům tak umožňuje realizovat 3D modely daleko rychleji než dříve. BVOH je Butenediol vinyl alcohol copolymer pro 3D tisk technologií. Je vysoce rozpustný ve vodě, kterou lze jako odpadní vodu po rozpuštění likvidovat do běžné kanalizace**. Je citlivý na světlo a UV záření. Vyniká rychlostí tavení, kvalitní adhezí a vynikající strukturou vrstev. Je využíván jako podpůrný materiál pro 3D tisk FDM technologií speciálně pro tvarově složité díly. Optimální tisk v kombinaci s materiály ABS, PLA, a PET.

FLEXFILL 92A

jedná se o materiál vyrobený z flexibilního, tvárného polymeru. Označení 92A určuje tuhost materiálu. Čím vyšší číslo, tím je materiál tvrdší. Chtěli byste, aby vaše 3D modely vynikaly měkkostí a poddajností, ale nemůžete najít vhodný pružný materiál, který splní vaše přání? Máme řešení - zkuste tisknout z ohebného 3D Fllexifillu od Fillamentum. A pokud máte tiskárnu se dvěma tiskovými hlavami můžete použít Flexfill jako vrchní vrstvu, která zařídí, aby byl povrch měkký na dotek.
Doporučení - nižší rychlosti tisku, vypnout retrakci. Teplota zpracování: 200 - 220°C a doporučená teplota desky: 30°-50°C

HIPS

Neboli High Imact Polystyren je houževnatý polystyrén, polystyren s jednoduchou výrobou. HIPS lze snadno lepit, natírat. HIPS se vyznačuje výbornou prostorovou stabilitou, zejména pro tisk rozměrnějších objektů. Je výborným materiálem pro tisk podpůrných objektů z ABS, na ktrém velmi dobře drží, lépe než na PVA. Teplota zpracování HIPS se pohybuje v rozmezí 200 – 250°C. Hustota: 1040 kg/m³, množství vlákna na 1kg cívce: 962 cm³

NYLON

Nylon je také někdy označován jako PA. Jde o syntetický polymer, termoplast. Vyrábí se z uhlí, vody a vzduchu. Nylon má velmi špatnou přilnavost k tiskové podložce.
Teplota zpracování nylonu je 230 – 280°C. Je to nesmírně silný, odolný a všestranný materiál. Je flexibilní v tenkých vrstvách, ale s velmi vysokou adhezí (přilnutí) mezi vrstvami. Jeho nízký součinitel tření a vysoká teplota tání je vynikající volbou pro tisk funkčních a technických dílů. Je velmi hygroskopický, to znamená, že rychle absorbuje vodu ze vzduchu. Aby tisk s nylonem byl úspěšný, musí být vlákno suché. Pokud suché není, vzniknou na materiálu bublinky. Suché nylonové vlákno tiskne hladké předměty s lesklým povrchem. Hustota: 1100 kg/m³, množství vlákna na 1kg cívce: 909 cm³

PET a jeho varianty

PET - Polyetylen tereftalát. Označení PET, PET-G, PET-G/CF. Vyznačuje se nemačkavostí a nízkou navlhavostí. Pružnější, mechanicky odolnější materiál než ABS. Teplotní odolnost materiálu 70 – 80°C. Teplota zpracování 220 – 260°C. Jedná se o termoplastický polyester. Je velmi známý díky plastovým lahvím. Materiály pro 3D tisk označované jako PET většinou nemají to samé složení jako PET lahve. Ve svém původním stavu PET vlákno je bezbarvý a křišťálově čistý materiál. Ale když se zahřeje nebo ochladí, změní svou transparentnost.  Je poměrně tvrdý a odolný proti otřesům, takže je ideální pro lehké předměty. Hustota: 1350 kg/m³, množství vlákna na 1kg cívce: 740 cm³
PET-G - (polyetyléntereftalát – glykol) PETG je na rozdíl od jiných materiálu více odolný vůči kyselinám a rozpouštědlům, vysokým i nízkým teplotám. Je možné tepelně tvarovat z něj vytištěný předmět nebo jej  leštit ohněm.
PET – G/CF - Má vyšší pevnost i tuhost než běžný PET – G. Tento materiál je doplněn o carbonové vlákno (uhlíkové), který mu dodává větší tuhost a odolnost a je pro ně typické černé "kovové" zabarvení.

PLA - polylactic acid – kyselina polymléčná je bio plast vyráběný z kukuřičného škrobu se stejnými vlastnostmi jako plasty vyráběné z ropy. Tento plast je mnohem šetrnější k přírodě, než např. ABS. Rozpustné pomocí tetrahydrofurénu, případné dlouhodobé vystavení acetonu může způsobit naleptání povrchu. PLA není nijak zdravotně závadný a je rozložitelný v přírodě řízeným kompostováním. Ve srovnání s ABS je pevnosti materiálu vyšší, materiál je lépe tisknutelný, jediná nevýhoda je nižší teplotní odolnost. PLA je možno aktivně chladit při tisku, nepotřebuje vyhřívanou podložku. PLA měkne při teplotách nad 50°C. Teplota zpracování PLA je 180 – 220°C Je nejuniverzálnějším materiálem pro technologii tisku FDM, vhodným i pro tisk velkých předmětů. Vedle ABS je nejpoužívanějším materiálem pro 3D tisk metodou extruze termoplastu. Je pružný, tvrdý a odolný jako jiné plasty. Hustota: 1250 kg/m³, množství vlákna na 1kg cívce: 800 cm³

PP

je termoplastický polymer ze skupiny polyolefinů, které patří mezi nejběžnější plasty, používá se v mnoha odvětvích potravinářského a textilního průmyslu a v laboratorních vybaveních. Má velmi dobré mechanické vlastnosti, snese vyšší provozní teplotu než ABS nebo PLA a je odolný vůči řadě chemikálií. Netrpí stejnými problémy jako Polyethyleny a vypadá pro budoucí použití velmi slibně. Jeho nevýhodou je, že raft nepřilne k tiskovému stolu. Hustota: 910 kg/m³, množství vlákna na 1kg cívce: 1100 cm³

Primalloy

Primalloy od společnosti VERBATIM má perfektní přesnosti vlákna nabízí stejnoměrnost podávání a tím i stabilní výsledky během bezproblémového 3D tisku.
Jde o termoplastický polyesterový elastomer (TPE) vysoké výkonnosti pro 3D tisk. Tento filament z měkké pryže vyniká svou velkou mírou elasticity a zároveň výbornou tvarovou stabilitou. Je velmi odolný celému spektru látek - nevadí mu styk s oleji, tuky, rozpouštědly a vykazuje i skvělou odolnost vůči oděru a povětrnostním vlivům.
Svým charakterem je tisková struna Primalloy vhodná pro pružné předměty všeho druhu, jak pro náročné aplikace, tak i venkovní prostředí - náramky, izolace, kuličky, pneumatiky RC modelů a další.

Timberfill

Jedná se vlákno je vyrobeno z biologicky odbouratelného materiálu na bázi dřeva. Materiál vykazuje podobné mechanické vlastnosti jako je ABS nebo PLA a modely tištěných s tímto materiálem mají skutečný vzhled dřeva. Doporučujeme použít 0,5 mm trysku. Pro dosažení nejlepší kvality tisku se doporučuje min. 0,5mm.

TPE

Termoplastický elastomer, nebo také někdy termoplastická guma. Tento materiál je dostupný ve dvou různých variantách, které udávají míru elastičnosti v číselné řadě. Nižší číslo znamená menší elasticitu, tím vyšší tvrdost. Materiál je vhodný pro 3D tisk technologií FDM.  Výsledný výtisk působí jako by byl vyroben z gumy. Tento materiál je do určité míry recyklovatelný.

TPU

Termoplastický polyuretan se řadí mezi termoplastický elastomery (TPE), někdy též nazývané jako termoplastické kaučuky, jež se vyznačují svou velkou pružností. Při působení vnější síly je tedy lze výrazně deformovat a poté opět zaujmou původní tvar. TPU je  jemný, měkký, elastický, ohebný a přesto silný a odolný materiál. Použití je běžné jak v automobilovém průmyslu, tak ve zdravotnictví, pro výrobu elektrického nářadí či pro výrobu ochranných pouzder na mobilní telefony a tablety. Je netoxický a schopný rozkladu. V závislosti na použitých příměsích velmi dobře odolává olejům a tukům, ale není vhodné jej vystavovat rozpouštědlům a kyselinám. Hustota: 1250 kg/m³, množství vlákna na 1 kg cívce: 800 cm³

Omlouváme se za nepříjemnosti.

Najděte znovu to, co hledáte