Filtrovat podle

Myši

Počítačová myš patří neodmyslitelně ke každému počítači. V současných grafických systémech se stává doslova nepostradatelnou pomůckou. Bez myši se neobejde ani počítačový hráč. Pro základní orientaci zvažte, jak tvarovanou myš potřebujete, zda-li je pro praváky, existují i myši pro leváky, případně myši symetrické, které lze pohodlně uchopit jak pravou, tak levou rukou. Při koupi počítačové myši vezměte v úvahu i velikost ruky a dle toho volte i velikost potřebné myši.

Myši

Rozdělení a účel myší

Kancelářské myši

Kancelářské myši slouží k základnímu ovládání, obsahují většinou dvě tlačítka a středové kolečko pro pohodlné stránkování textu s funkcí třetího tlačítka. 

Herní myši

Herní myši ocení hlavně počítačoví hráči, protože takové myši jsou konstruovány tak, aby poskytovaly vysokou přesnost při pohybu a obsahují i programovatelná tlačítka, případně jiné spínače, kterým lze přiřadit libovolná funkce.

Cestovní myši

Cestovní myš jak už název napovídá bude konstruována zejména na úsporu místa. Takové myši se hodí pro dočasné ovládání počítače a jejich výhodou je, že v zavazadle nezabírají mnoho místa a jsou lehké, připojují se často bezdrátově, využití naleznou tedy hlavně u notebooků.

Speciální myši

Jako speciální myši označujeme takové, které se liší jak svou konstrukcí anebo funkcí od klasické známé myši. Nalézt můžete tzv. vertikální myši, které umožňují přirozenější úchop celou rukou bez nutnost rotace ruky, tak jako u klasické myši.

Trackball je speciální myš vybavená otočnou kuličkou, která slouží k ovládání. Výhodnou je možnost použití např. jednoho prstu k posunu kurzoru a kde je vyžadována vysoká přesnost ovládání, např. v grafických programech.

Trackpad / grafický tablet je určeno pro grafiky pro přesné ovládání anebo kreslení. Vybaven je speciální citlivou plochou, po které lze jezdit buď prstem (trackpad), případně speciálním dotykovým perem. Tato zařízení kromě snímání polohy umí snímat i intenzitu přítlaku (typicky to ovlivňuje šířku čáry v kreslicím programu)

Připojit myš můžete buď drátově, pomocí kabelu. Drátová myš je dnes vybavena konektorem USB. Starší typ konektoru pro myš, PS/2 naleznete dnes u myší velmi zřídka. Moderní základní desky toto připojení zřídkakdy podporují. Drátové myši ocení hlavně hráči pro svoji rychlost odezvy. Omezení ale spočívá v délce kabelu.

Bezdrátové myši Vám dávají svobodu v pohybu, mají dosah cca 10m. Připojit je můžete buď pomocí radiového přijímače do USB, který k nim dostaneme anebo pomocí rozhraní Bluetooth. Bezdrátové myši trpí vyšší latencí, nejsou proto tolik vyhledávané počítačovými hráči, kde je rychlost odezvy stěžejní. Moderní myši se však vyrovnávají i s tímto požadavkem velmi dobře.

Podstata funkce myši je v optickém snímání povrchu. To, jak přesná myš je, zachycuje parametr DPI (dots per inch), neboli počet bodů na palec, což je vlastně rozlišení myši. Čím vyšší je tento údaj, tím citlivější myš je. To znamená, že s myší s vysokým DPI stačí malinko pohnout a na obrazovce kurzor urazí velikou vzdálenost. Je proto vhodné, aby myš podporovala možnost nastavení hodnoty DPI (buď hardwarově anebo pomocí software tak, aby se přesnost dala nastavovat pro různé účely použití.

Omlouváme se za nepříjemnosti.

Najděte znovu to, co hledáte