Filtrovat podle

Pevné disky

Pevný disk je základní jednotkou pro ukládání dat v počítači a zajišťuje vám dostupnost a trvanlivost dat, i když počítač vypnete. Data máte uchovány na stálo. Pro stavitele počítačů dobře poslouží interní pevné disky dostupné jak v provedení 3,5'', které se především hodí do desktopových PC, ale i ve formátu 2,5'', které využijete hlavně v noteboocích anebo minipočítačích. V poslední době zažívají boom disky ve formátu M.2, což je specializovaný formát malé karty do PC se speciálním konektorem. Tohoto rozraní využívají moderní SSD disky určené do moderních základních desek vybavených tímto konektorem M.2 (U.2).

Pevné disky

Mechanické disky s magnetickými plotnami jsou klasickým dlouho používaným typem pevného disku, který najdete v mnoha počítačích. Jejich předností je vysoká kapacita, kterou poskytují za rozumnou cenu a mají nejlepší poměr ceny na uložený GB. Jejich nevýhodou je menší přenosová rychlost a odezva a náchylnost k otřesům při aktivitě. Čím vyšší je rychlost otáčení ploten a čím větší kapacita je cache paměti, tím je disk výkonnější pro zápis a čtení.

SSD disky neboli Solid State Drive jsou oproti mechanickým diskům mnohem rychlejší a odolnější na mechanické zatížení. Neobsahují v sobě totiž žádné točící se magnetické plotny, ale pouze paměťové čipy. SSD disky dosahují až 10ti násobku výkonu mechanického disku, což je ovšem vykoupeno nižšími kapacitami disků a vyšší pořizovací cenou.

SSHD disky jsou speciální kombinací plotnového a SSD disku, kdy vnitřní elektronické logika SSHD disku řídí jaké data jsou uložena v jaké paměťi. Data, ke kterým je přistupováné často a intenzivně jsou uložena v SSD části a data, která jsou využívaná málo, tak leží na magnetické plotně. Jde o dobrý kompromis, kdy chcete mít rychlý disk, ale také co největší dostupnou kapacitu za stále rozumnou cenu.

Provedením disků rozdělujeme disky na pevné disky interní a pevné disky externí

Externí pevné disky jsou často zabudované v boxu, který připojíte k PC nebo noteobooku, případně k moderní televizi pomocí rozhraní USB, které je v současné době v mnoha provedeních od klasického rozhraní USB 2.0 s nejnižší rychlostí, až po USB 3.0, USB 3.1 a nejmodernějšího rozhraní USB 3.2 gen. Jednotlivá USB rozhraní se liší typem použitého konektoru, nejnovější rozhraní používá tzv. USB-C. Nejrychlejší a nejmodernější rozhraní externích disků představuje Thunderbolt 3. Lze se setkat i se specializovaným rozhraním eSATA, firewire, ale není to již tolik běžné. K některým typům externích disků také můžete přistupovat prostřednictvím Wi-Fi, pokud jsou rozhraním opatřeny a využít je tak ke sdílení dat na počítačové síti. Externí disky můžete odpojit za chodu počítače nebo televize a připojit k jinému zařízení. Využijete je tedy k vytváření záloh dat, filmů, fotek apod. protože tato data snadno přenesete. 

Interní pevné disky se zabudovávají do počítačů nebo notebooků. Nemůžete je za chodu odpojit a stávají se součástí zařízení. Z interních pevných disků je zaváděn operační systém a spouští se vybrané programy a jsou zde uchovávána primární data, neslouží tedy k tvorbě záloh.
Interní pevné disky můžete pomocí speciálního hardware anebo vybavené základní desky, případně v NAS úložištích spojovat do tzv. RAID (redundatn array of independent disks) skupin. Výhoda spočívá jednak v navýšení rychlosti takového pole, získáte vyšší kapacitu, neboť RAID se pro operační systém chová jako jedno úložiště, které je součtem všech disků (dle typu RAID) a také získáváte u speciálních RAID skupin i vyšší zabezpečení dat při selhání jednoho z disků (RAID1, RAID5, RAID6 atd)

Interní pevné disky také dělíme dle určení využití jako disky běžné desktopové, serverové, případně pro RAID pole nebo pro nepřetržitý provoz. I na toto kritérium dbejte při výběru pevného disku.

Rozhraní interních pevných disků se liší dle provedení konektoru, způsobu napájení a rychlosti rozhraní. Mezi nejznámější můžeme jmenovat SATA, SATAIII (liší se vyšší přenosovou rychlostí, ale je zpětně kompatibilíní se SATA) mSATA - mobilní sata s malým konektorem pro mini počítače. Dále naleznete připojení přes PCIe (výhodou je vysoká přenosová rychlost a zpětná kompatibilita i s počítači jen s PCIe slotem), serverové rozhraní SAS, což je sériová verze SCSI, M.2 (SATA) a M.2 (NVMe), což je nejrychlejší rozhraní doprovázené nejmodernějším protokolem NVMe, který nahradil zastaralé AHCI. NVMe je podporováno jen v nejmodernějších operačních systémech (např. Windows 10), do staršího systému je nutné doinstalovat tuto softwarovou podporu, pokud je k dispozici.

 • Western Digital
  <h1>Pevné disky Western Digital</h1> <p>Mechanické disky WD</p>
 • Seagate
  <h1>Pevné disky Seagate</h1> <p>mechanické plotnové disky Seagate</p>
 • SSD SATA
  <h1>Pevné disky SSD SATA</h1> <p>SSD disky neboli Solid State Drive jsou oproti mechanickým diskům mnohem rychlejší a odolnější na mechanické zatížení. Neobsahují v sobě totiž žádné točící se magnetické plotny, ale pouze paměťové čipy. SSD disky dosahují až 10ti násobku výkonu mechanického disku, což je ovšem vykoupeno nižšími kapacitami disků a vyšší pořizovací cenou.</p> <p>Zde naleznete SSD disky připojení ke klasickému SATA rozhraní.</p> <p></p>
 • SSD M.2
  <h1>SSD Disky M.2</h1> <p>SSD disky neboli Solid State Drive jsou oproti mechanickým diskům mnohem rychlejší a odolnější na mechanické zatížení. Neobsahují v sobě totiž žádné točící se magnetické plotny, ale pouze paměťové čipy. SSD disky dosahují až 10ti násobku výkonu mechanického disku, což je ovšem vykoupeno nižšími kapacitami disků a vyšší pořizovací cenou.</p> <p>Zde naleznete disky pro rozraní M.2 v provedení SATA i NVMe</p>
 • SSD
  <p>SSD disky</p> <p>SSD disky neboli Solid State Drive jsou oproti mechanickým diskům mnohem rychlejší a odolnější na mechanické zatížení. Neobsahují v sobě totiž žádné točící se magnetické plotny, ale pouze paměťové čipy. SSD disky dosahují až 10ti násobku výkonu mechanického disku, což je ovšem vykoupeno nižšími kapacitami disků a vyšší pořizovací cenou.</p>

Omlouváme se za nepříjemnosti.

Najděte znovu to, co hledáte