Filtrovat podle

Switche

Switch neboli přepínač je základním kamenem pro počítačové sítě. Přepínač propojuje k sobě více zařízení do jedné počítačové sítě pomocí rozhraní RJ45 Ethernet (čtvercový konektor). Spojíte tak k sobě více počítačů, NAS úložiště, modem, router, televizi apod. Přepínačem propojená zařízení jsou pak spolu po počítačové síti schopny spolu komunikovat, přeposílat si zprávy, soubory, stramovat video nebo hudbu anebo se připojovat k internetu.

Switche

Základní rozdělení switchů

Dle rozhraní můžeme switche rozdělit na Fast Ethernet s maximální rychlostí portů switche 100mbit/s (cca přenost 8MB - 12MB/s). Taková rychlost dostačuje pro sdílení souborů, brouzdání po internetu, ale již nemusí být dostačnou pro streamování videa ve vysokém rozlišení (typicky 4K)

Proto existují GigabitEthernet switche, které mají rychlost na portu až 1000mbit/s. Tyto switche pak slouží k budování vysokorychlostních sítí v domácích podmínkách. Taková rychlost již dostačuje na náročné hraní online her a streamování hudby i videa po počítačové síti.

V současné době jsou v nabídce i switche pro 10Gb (= 10000mbit/s) ethernet, jsou ale stále doménou profesionálních počítačových a firemních sítí pro přenos obrovských objemů dat.

Z pohledu správy lze switche rozdělit pro domácí užití bez možnosti jakéhokoliv nastavování a administračního rozhraní, tak switche pro spíše firemní použití s možností správy s administračním rozhraním. Jedná se o chytré a finančně náročnější produkty.

Při budování sítě vezměte i v úvahu, kolik zařízení budete spolu propojovat. Podle toho vybírejte i switche s různým počtem portů. Typické pro domácí sítě jsou 4-8mi portové switche, pro větší aplikace pak můžete využít dražší switche s více porty, např. 12, 16, 24 nebo dokonce 48 portů.

  • Switche spravovatelné
    <h1>Switche spravovatelné</h1> <p>Spravovatelné switche s administračním rozraním nacházejí uplatnění v budování firemních sítí se složitější architekturou. U těchto switchů můžete aktivovat nejrůznější pokročilé funkce, od zabudovaného firewallu, Spanning tree protokolu až po tagování VLAN a řízení šířky pásma přenosů QOS.</p>
  • Switche bez správy
    <h1>Switche bez správy</h1> <p>Switche bez správy neboli SOHO switche nemají možnost nastavování jakýchkoliv funkcí. Slouží k budování malých a jednoduchých domácích nebo malých kancelářských sítí k přímému propojení více zařízení do jedné sítě.</p>

Omlouváme se za nepříjemnosti.

Najděte znovu to, co hledáte